Ratujemy zwierzaki dla Ciebie

Adoptuj lub wspomóż zwierzęta rzeczowo

PSZOK

Robisz generalne porządki, remonty? Nie wiesz jak pozbyć się bezużytecznego sprzętu RTV i AGD? To łatwe!

HARMONOGRAMY ODBIORU ODPADÓW

aktualne harmonogramy do pobrania

Na śmieci worki w różne kolorki

Dołącz do naszej zbiórki i zmień śmieci na surowce!

znajdujesz się w :  ‹  Strona główna  ›  Eko edukacja  ›  Jak duży jest Twój ślad środowiskowy?  › 

Jak duży jest Twój ślad środowiskowy?

Czy przyglądasz się czasami swoim śladom na piasku, albo na innej nawierzchni? Każdy twój krok, może zostawić po sobie ślad, który może trwać jeszcze długo po twojej nieobecności. Naukowcy wpadli na ideę "śladu ekologicznego", aby pokazać, jak bardzo „depczemy” zasoby Ziemi. 

kalkulator śladu ekologicznego

Ślad ekologiczny (Ecological Footprints) określa nasz wpływ na środowisko. Dokładnie ile hektarów lądów i oceanów potrzeba do zaspokojenia naszych potrzeb oraz absorpcji produkowanych przez nas odpadów. Wynik podawany jest w hektarach globalnych na osobę. Autorem pojęcia śladu ekologicznego jest prof. Mathis Wackernagel, obecnie dyrektor organizacji Global Footprint Network.

Wiedziałeś?

Każdego dnia, kiedy pijesz wodę, jesz posiłek lub pędzisz samochodem do pracy lub na spotkanie ze znajomymi to właśnie wtedy, tym niby zwykłym małym działaniem wpływasz na naszą planetę. Pomyśl o tym wpływie jako o swoistym odcisku stopy - /ang. footprint/ - który stanowi metaforę wpływu człowieka na Ziemię.

Czym jest tak naprawdę "ekologiczny odcisk stopy"? 

Jest narzędziem, które pozwala nam zmierzyć i zrozumieć jak dużo bierzemy z zasobów środowiska. "Odcisk stopy" , czyli potrzeba przestrzeni zaspakajająca nasz styl życia obejmuje różnorodne kategorie konsumpcji ludzkiej, sprowadzającej się głównie do: pożywienia, transportu, zamieszkania, wytwarzania odpadów itd.

Mierząc swój własny ślad ekologiczny, możemy wyobrazić sobie jaka część Ziemi jest „naszym kawałkiem”, z którego czerpiemy, aby móc żyć. Obszar ten jest nam niezbędny nie tylko jako źródło surowców potrzebnych do życia, ale również jako miejsce odbioru i przetworzenia naszych odpadów w taki sposób, aby nie zdegradowały one tej powierzchni. Oznacza to, iż jeśli ludzkość będzie korzystała z większej powierzchni naszej planety niż rzeczywiście dostępna, szybko doprowadzimy do dewastacji i unicestwienia jej zasobów. Przy sprawiedliwym podziale pomiędzy wszystkich mieszkańców Ziemi każdemu z nas powinno wystarczyć około 2 ha powierzchni. Ślad ekologiczny większości ludzi z krajów rozwiniętych jest jednak dużo wyższy. Np. w przypadku USA współczynnik ten wynosi ok. 9 gha na jednego mieszkańca tego kraju. Za to kraje słabo rozwinięte wykorzystują dużo mniej zasobów Ziemi niż średnia. Np. w Kongo jeden mieszkaniec wykorzystuje jedynie 0,5 ha.

Jak duży jest twój ślad ekologiczny? 

Zmierz swój ślad. Sprawdź, jak bardzo jesteś nieekologiczny.

 Zmierz swój ślad ekologiczny

Martwisz się, jaka jest siła Twojego oddziaływania na środowisko?

Proces pomiaru własnego śladu ekologicznego pomaga nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób nasze codzienne wybory i działania przyczyniają się do naszego ekologicznego wpływu. Pomaga również nam określić, jakie działania zainspirują nas do podjęcia czynności, aby zmniejszyć nasz negatywny wpływ i pozwolą nam żyć w zgodzie z naturą.

Możesz zmniejszyć ślad ekologiczny, nie marnować energii elektrycznej i wody. Częściej korzystaj z roweru lub chodź pieszo. Regularnie wybieraj wyroby produkowane lokalnie, a nie importowaną żywność.

Z kalkulatora wynika m.in., że:

  • Należy używać mniej wody, na przykład zastępując kąpiele, krótkim prysznicem.
  • Segregować odpady, bo wtedy zużywamy mniej energii na ich utylizację.(Przy okazji polecam naszą ściągę ze strony pt. „Worki w różne kolorki”)
  • Zamienić samochód na transport publiczny lub rower
  • Gasić światło gdy wychodzimy z pokoju, zmienić żarówki na energooszczędne i koniecznie odłączać od prądu urządzenia jeśli z nich nie korzystamy np. telewizor, komputer czy wiecznie zostawiane w kontaktach ładowarki do telefonów.
  • Zamiast wyrzucać, zastanów się, może coś można oddać.

 Zapraszamy wszystkich do wypełnienia testu.
 

Materiał na podstawie:

http://www.gappolska.org/  i www.wwf.pl/