Jak duży jest Twój ślad środowiskowy?

Czy przyglądasz się czasami swoim śladom na piasku, albo na innej nawierzchni? Każdy twój krok, może zostawić po sobie ślad, który może trwać jeszcze długo po twojej nieobecności. Naukowcy wpadli na ideę "śladu ekologicznego", aby pokazać, jak bardzo „depczemy” zasoby Ziemi. 

kalkulator śladu ekologicznego

Ślad ekologiczny (Ecological Footprints) określa nasz wpływ na środowisko. Dokładnie ile hektarów lądów i oceanów potrzeba do zaspokojenia naszych potrzeb oraz absorpcji produkowanych przez nas odpadów. Wynik podawany jest w hektarach globalnych na osobę. Autorem pojęcia śladu ekologicznego jest prof. Mathis Wackernagel, obecnie dyrektor organizacji Global Footprint Network.

Wiedziałeś?

Każdego dnia, kiedy pijesz wodę, jesz posiłek lub pędzisz samochodem do pracy lub na spotkanie ze znajomymi to właśnie wtedy, tym niby zwykłym małym działaniem wpływasz na naszą planetę. Pomyśl o tym wpływie jako o swoistym odcisku stopy - /ang. footprint/ - który stanowi metaforę wpływu człowieka na Ziemię.

Czym jest tak naprawdę "ekologiczny odcisk stopy"? 

Jest narzędziem, które pozwala nam zmierzyć i zrozumieć jak dużo bierzemy z zasobów środowiska. "Odcisk stopy" , czyli potrzeba przestrzeni zaspakajająca nasz styl życia obejmuje różnorodne kategorie konsumpcji ludzkiej, sprowadzającej się głównie do: pożywienia, transportu, zamieszkania, wytwarzania odpadów itd.

Mierząc swój własny ślad ekologiczny, możemy wyobrazić sobie jaka część Ziemi jest „naszym kawałkiem”, z którego czerpiemy, aby móc żyć. Obszar ten jest nam niezbędny nie tylko jako źródło surowców potrzebnych do życia, ale również jako miejsce odbioru i przetworzenia naszych odpadów w taki sposób, aby nie zdegradowały one tej powierzchni. Oznacza to, iż jeśli ludzkość będzie korzystała z większej powierzchni naszej planety niż rzeczywiście dostępna, szybko doprowadzimy do dewastacji i unicestwienia jej zasobów. Przy sprawiedliwym podziale pomiędzy wszystkich mieszkańców Ziemi każdemu z nas powinno wystarczyć około 2 ha powierzchni. Ślad ekologiczny większości ludzi z krajów rozwiniętych jest jednak dużo wyższy. Np. w przypadku USA współczynnik ten wynosi ok. 9 gha na jednego mieszkańca tego kraju. Za to kraje słabo rozwinięte wykorzystują dużo mniej zasobów Ziemi niż średnia. Np. w Kongo jeden mieszkaniec wykorzystuje jedynie 0,5 ha.

Martwisz się, jaka jest siła Twojego oddziaływania na środowisko?

Możesz zmniejszyć ślad ekologiczny, nie marnować energii elektrycznej i wody. Częściej korzystaj z roweru lub chodź pieszo. Regularnie wybieraj wyroby produkowane lokalnie, a nie importowaną żywność.

  • Należy używać mniej wody, na przykład zastępując kąpiele, krótkim prysznicem.
  • Segregować odpady, bo wtedy zużywamy mniej energii na ich utylizację.
  • Zamienić samochód na transport publiczny lub rower
  • Gasić światło gdy wychodzimy z pokoju, zmienić żarówki na energooszczędne i koniecznie odłączać od prądu urządzenia jeśli z nich nie korzystamy np. telewizor, komputer czy wiecznie zostawiane w kontaktach ładowarki do telefonów.
  • Zamiast wyrzucać, zastanów się, może coś można oddać.

Materiał na podstawie:

www.wwf.pl/

Wyszukaj termin odbioru odpadów

Wyszukiwarka terminu odbioru odpadów jest uzupełniana. Skorzystaj z harmonogramu odbioru odpadów dostepnego w sekcji Dokumenty do pobrania